Preloader

Tot voor kort zouden bedrijven het niet in hun hoofd halen om innovaties voor oorlogsvoering aan de grote klok te hangen. Maar de tijden zijn veranderd. De dreiging neemt toe en er worden enorme investeringen in ‘defensietechnologie’ aangekondigd. Geen wonder dat bedrijven hun R&D-efforts opschalen en hun nieuwe vindingen actief promoten om een graantje mee te kunnen pikken. Het is opvallend hoeveel informatie over nieuwe warfare-technologie er de laatste maanden verscheen. Wij kozen voor een wapen dat gebruikmaakt van microgolven voor het uitschakelen van drones en schepen.

Het Amerikaanse bedrijf Epirus heeft een systeem gepresenteerd dat met één krachtige microgolfstoot de motoren van zowel drones als boten kan uitschakelen. Het lijkt science fiction, maar het systeem dat de naam Leonidas H2O kreeg, werd onlangs tijdens een militaire oefening van de Amerikaanse marine gedemonstreerd. Microgolfwapens zijn blijkbaar een prima manier om de vijand te lijf te gaan, zonder de hoge kosten en risico’s van traditioneel wapentuig. Het schijnt zelfs dat het Amerikaanse leger in het Midden-Oosten al enkele systemen operationeel heeft.

Tijdens een test schakelde het systeem met behulp van elektromagnetische energie bootmotoren met een vermogen variërend van 40 tot 90 pk uit vanaf verschillende afstanden. Deze prestatie was opzienbarend, omdat de tests met slechts de helft van het beschikbare vermogen en met zwakke golfvormen werden uitgevoerd. Hoewel het wapen niet onder water werkt, lijkt het erop dat het veel meer potentie heeft dan men oorspronkelijk dacht. Het kan blijkbaar effectief in echte gevechtssituaties ingezet worden.

De Leonidas H2O biedt vele toepassingen. Havens, kustlijnen en andere strategische watergebieden kunnen met het systeem worden beschermd tegen vijandelijke boten en drones. Boten zonder werkende motoren verliezen door de microgolfstoot hun snelheid en wendbaarheid, waardoor ze even geen bedreiging meer vormen of – sterker nog – een gemakkelijke prooi worden voor traditioneel wapentuig. Drones die door een microgolfstoot worden geraakt, vallen simpelweg uit de lucht en vormen geen gevaar meer. Dit maakt de technologie bijzonder geschikt voor het neutraliseren van zwermen legerdrones, een groeiende zorg in de moderne oorlogsvoering. Het Britse leger meldde onlangs de ontwikkeling van een Radiofrequency Directed Energy Weapon, dat een zwerm drones met hoogfrequente radiogolven kan verstoren of beschadigen.

Bij de inzet van dat soort high-tech wapens wordt er geen schade toegebracht aan mensen en materiaal, waardoor er in potentie geen of minder mensenlevens, munitie of kostbaar materieel verspild worden. Dat is uit humaan en economisch oogpunt zeker positief te noemen, maar ‘ethisch verantwoord’ zoals het bedrijf meldt, gaat wellicht een beetje ver. Een oorlog kent geen winnaars.

BedrijfEpirus   
InnovatieMicrogolfwapen   
ThemaAlgemeen  
ScoreKwaliteit van de innovatie75 
 Urgentie van de probleemoplossing90 
 Kans op brede acceptatie80 
 Subtotaal24581,67%
Wegingsfactor1  
 Subtotaal x wegingsfactor245 
 Gewogen percentage 69,21%
Geef een reactie

Your email address will not be published.

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.